Tinker Tailor Soldier Spy (2011)

War. War never changes. Čak i u Hladnom ratu, sve je nekako isto. Postoje dve strane, i svaka želi pobedu. Naravno, Hladni rat je protekao bez višemilionskog gubitka ljudskih života – ono što je kod njega unikatno i što je jedno od njegovih glavnih obeležja jeste špijunaža, što je sasvim slučajno i tema ovog filma. Tinker Tailor Soldier Spy je rađen po špijunskoj noveli iz 1974. godine, koja ima isto ime kao i film koji opisujemo. Ime samog filma, a i knjige, potiče od blago izmenjene dečije brojalice koja umesto reči spy sadrži reč sailor. Dakle, sada vam je jasno odakle ovo poprilično čudno ime. Već sam naglasio to da je ovo film o obaveštajnim službama dva glavna režima koji su vladali Evropom nakon Drugog svetskog rata. U tekstu koji sledi dobićete odgovor na pitanje zašto je ovo jedan od boljih, ali i konfuznijih filmova skorijeg datuma.

Filmovi o Džejmsu Bondu stvorili su mit o superšpijunima koji su veoma pametni, muževni, imaju tonu para, najbolja kola, najbolje žene i sve im polazi od ruke. Nažalost, stvarnost je drugačija. Kazna za špijuniranje i prodavanje državnih tajni uglavnom je smrt. I naravno, veoma često se dešavalo da tuđi špijuni budu uhvaćeni i egzekutovani. Postoje i pripadnici one druge sorte koji su u narodu poznati kao dvostruki agenti i koji i najviše štete jednoj državi. Ovaj film je priča o baš tom problemu. Britanska obaveštajna služba je saznala da u njihovom vrhu postoji krtica, tačnije dvostruki agent. Naravno, takve stvari su potpuno neverovatne i biće potrebni neporecivi dokazi o postojanju i identitetu ruskoga špijuna. Ulogu istražitelja preuzima Džordž Smajli (Geri Oldmen), koji je pre incidenta u Mađarskoj (pokušali su da saznaju ko je krtica) bio jedan od glavnih ljudi u takozvanom Cirkusu (“British Intelligence”). Dakle, on poznaje sve ljude u vrhu i tačno zna kako naterati uljeza da se oda.

Ovaj film traje 127 minuta, što je zaista mnogo. Međutim, kako se saznaje sve više informacija, tako film postaje sve zanimljiviji, što je i cilj svakog dobrog trilera. Sam početak je dosta spor – mnogi će tada prekinuti sa gledanjem, ali svako treba da zna da ih očekuje pravi pravcati triler bez skupih eksplozija, lakih žena i jeftinih obrta u priči. Ovo nije film o agentu 007, i ne treba da očekujete nešto nalik tome. Nema eksplozija, a kad bolje razmislim gotovo ni da uopšte nema scena u kojima se pojavljuje neka vrsta oružja. Ovde je glavna priča, i to priča koja nije za svakog. Ovo neće svako smatrati zanimljivim. Takođe, ovo nije film u kome će glavni likovi sesti pored prozora i prepričati šta se upravo dogodilo, za razliku od većine holivudskih filmova. Ovde morate biti konstantno aktivni kako biste razumeli šta se događa, šta se dogodilo i kako se sve to završilo.

Kada sam prvi put čuo za ovo ostvarenje, prvo što mi je upalo u oko jeste odlična glumačka ekipa koja se sastoji od legendi poput Gerija Oldmena, Kolina Firta, Toma Hardija, Bendikta Kamberbeča, Marka Stronga, Džona Hurta i mnogih drugih kojih se trenutno ne mogu setiti. Režiser je Tomas Alfredson, koji i nije baš uradio odličan posao. Ovu veoma korektno napisanu priču nije preneo na platno na pravi način. Nema kontinuiteta u kvalitetu i dinamičnosti radnje, već su neke stvari na sredini vrhunac filma, što ne bi trebalo da bude slučaj. Ceo film ima atmosferu Hladnog rata i to je za pohvalu, dočarali su to vreme na najverniji mogući način. Gluma gorepomenutih glumaca je poprilično standardna. Ovo i nije film u kome je bilo nekih teških scena koje prave legende od glumaca. Glavni lik, kojeg igra Geri, verovatno je bio najzahtevniji, a Oldman ga je odglumio poslovično savršeno. Postoji podatak da je za pripremu svog lika Geri probao više stotina naočara kako bi pronašao odgovarajuće. Naočare su simbol glavnog lika, ekvivalent Bondovog Aston Martina.

Sve u svemu, ovo je jedan veoma diskutabilan film koji ima očigledne kvalitete koje će umeti da ceneoni koji znaju šta treba očekivati. Nema zgodnih modela, nema eksplozija niti kul spravica. Postoje samo priča i razgovor koji će, zbog nekontinuiteta, većinu gledalaca odbiti. Takođe, treba pomenuti to da se ovde ne radi baš o pravom traženju krtice, već o istrazi emocijalnog sklopa koji je naterao tu osobu na takvu vrstu izdaje. Ukoliko odgledate film do kraja, verovatno se nećete razočarati. Na kraju nećete dobiti ništa spektakularno, jer je završetak priče prosečan. Vrhunac je na sredini filma, te ukoliko stignete dotle i ne sviđa vam se šta čujete/vidite, verovatno nećete biti presrećni na kraju.

 

 Nenad Ilić

Režija: Tomas Alfredson

Glavne uloge: Geri Oldmen, Kolin Firt, Tom Hardi

Žanr: triler

Godina: 2011

Zemlja: SAD

Trajanje: 127 minuta

IMDb: link

Zokijeva ocenawww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
+ Gluma Gerija Oldmena, ne servira sve na tacni, od gledalaca zahteva aktivnost; - Dosta dosadan početak, skok u kvalitetu, za nekog nezadovoljavajuć kraj;
Like!
3
Share

Ostavite komentar

Poslednji komentari:
Days without accident:
40
Saradnja/Marketing
Ukoliko želite da nas kontaktirate u vezi sa potencijalnom saradnjom, to možete učiniti slanjem e-maila na adresu redakcija@sinemainfo.net