Sherlock Holmes: A Game of Shadows (2011)

Gaj Riči nam je 2009. godine predstavio novog Šerloka Holmsa, koji se dosta razlikovao od onog iz prethodnih filmova o čuvenom detektivu. Promene su se odnosile na vizuelni izgled, akciju i njegove borbene sposobnosti, mada nisu izostale ni njegove detektivske sposobnosti. Promene su bile u granicama normale i mogle su da se tolerišu jer nisu toliko ugrožavale sam lik Šerloka Holmsa. S drugim delom se toliko otišlo u krajnost sa pomenutim promenama da se dobio skroz drugačiji film. Samo naziv filma podseća na to da je u pitanju Šerlok Holms.

Što se tiče radnje filma, o tome neću ništa posebno da govorim zbog toga što nema ništa posebno da se priča. Čista klasika, jednostavno, površno i naivno. Ovo nisam očekivao od jednog detektivskog filma. Šerlok Holms i njegov dobro poznati prijatelj Votson kreću u svoju poslednju avanturu, kako to obično biva protiv ozloglašenog profesora Moriatija, čiji su planovi tako veliki da su pogubni za ceo svet. Mislio sam da je ideja o spašavanju sveta odavno prestala da se koristi u ozbiljnim filmovima.

Kao što rekoh u uvodnom delu, ovde imate gomilu bespotrebnih stvari, ali lik Šerloka Holmsa ni jednog trenutka nisam primetio. Ovde ima još više svih onih elemenata koji su bili zastupljeni u prvom delu i koji su ga izdvajali, u toj meri da mi je bilo dosadno da gledam film. Borbene sekvence su podignute na viši nivo i ima ih više. U nekoliko navrata sam imao osećaj da gledam neki film sa Džekijem Čenom. Takođe se preterivalo sa njegovom savršenošću, koja je otišla do te granice da je postala iritantna. Slow motion scena ima u izobilju i odlično su odrađene, ali to mi ne treba u ovakvom filmu. To su scene gde, na primer, gledate kako se komadi drveta raspršuju u sitne delove, kao da gledate neku emisiju na Diskaveri Kanalu, a ne film o čuvenom detektivu.

Humor je takođe previše zastupljen, a fore su takve da se sa lakoćom predvide. Ipak, bilo je par situacija koje su me lepo nasmejale, ali ostalo je sasvim suvišno. Još jedna stvar koja mi je strašno zasmetala i koja se nikako ne uklapa u film, niti u period odvijanja radnje, jeste korišćenje automatskog oružja, snajpera. Nije mi jasno kako su ovo uspeli da ubace.

U gomili ovih stvari koje sam naveo, sam lik Šerloka Holmsa se izgubio, nema ga. Na ekranu vidite neku drugu ličnost. Nema nikakvih karakteristika koje bi ga učinile zanimljivim za gledanje, dok je u prvom delu bio potpuno drugi osećaj. Tamo je Šerlok bio donekle dopadljiv. Ovde su izostavljeni detektivski elementi, nema nikakve misterije, zanimljivih zagonetki, neobičnih rešenja… Što se tiče glumačke postave, iako gotivim Roberta Daunija Džuniora, ovde se nažalost nije nešto istakao. Nema te energije kojom je zračio ranije. Prijatno me je iznenadio Džad Lou koji je ovde više zastupljen i otvoreniji. Jedan od razloga zbog kojeg sam pogledao film je i pojavljivanje talentovane švedske glumice Numi Rapas (zvezda fantastične švedske trilogije The Millenium, koju čine filmovi The Girl with the Dragon Tattoo, The Girl who played with Fire i The Girl who Kicked the Hornets Nest), čija uloga nije uopšte zahtevna, ali je ona, na moje iznenađenje, dosta zastupljena, čak više nego Rejčel MekAdams koju ćete gledati svega nekoliko minuta.

Kad bi se pravila rang lista filmova iz 2011. godine koji su razočarali ili prosto bili loši, Šerlok Holms: Igra senki bi se bez ikakve sumnje našao na njoj. Očekivao sam da bude barem u rangu prvog dela. Nisam se nadao toliko lošem nastavku. Umesto da dobijemo zanimljivu detektivsku priču sa mračnom atmosferom, zagonetkama i misterijom, dobili smo jednu jeftinu akcionu komediju koja se nikako ne uklapa u samu osnovu filma i radnju koju ćete automatski zaboraviti posle gledanja. Ja vam preporučujem da ga pogledate da vidite kako je uništen jedan serijal, a ako se kojim slučajem bude snimao treći deo moraće debelo da se pomuče da privuku publiku u bioskope.

 M. G.

Režija: Gaj Riči

Glavne uloge: Robert Dauni Džunior, Džad Lou, Numi Rapas, Rejčel MekAdams

Žanr: akcija, avantura

Trajanje: 129 minuta

Zemlja: SAD

Godina: 2011

IMDb: link

Zokijeva ocenawww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.comwww.dyerware.com
+ vizuelni efekti; - priča, atmosfera, bespotrebne stvari koje samo odvlače pažnju, predstavljanje lika Šerloka Holmsa;
Like!
3
Share

One Response to “Sherlock Holmes: A Game of Shadows (2011)”

  • Ilke:

    Slažem se. Potpuni promašaj. Umesto ovog filma toplo preporučujem relativno novu britansku seriju – Sherlock (2010). Verujte mi, nećete zažaliti. Prva sezona se sastoji od 3 epizoda od kojih svaka traje 90 minuta. Kao Holivudski akcioni film, sasvim korektna dužina trajanja. A kad na to dodate fenomenalne glumce (Martin Frimen i Benedikt Kamberbeč) dobijte zaista stvarno ostvarenje. Ovo je moderniji pristup čuvenom detektivu iz Bejker ulice koji će vas, bez svake sumnje, zabaviti u mnogo većoj meri nego ovo, Gaj Ričijevo, “ostvarenje”.

Ostavite komentar

Poslednji komentari:
Days without accident:
40
Saradnja/Marketing
Ukoliko želite da nas kontaktirate u vezi sa potencijalnom saradnjom, to možete učiniti slanjem e-maila na adresu redakcija@sinemainfo.net